NEWSLETTER

Here we share our ideas

Kemerburgaz Şahin Konakları

Proje Yılı: 2009
Proje Alanı: 3900 m2

Şahin Konakları 6785 m2’lik arsa üzerine kurulmuş 3’ü ayrı olmak üzere toplam 8 konaktan oluşan iki sitelik bir komplekstir. Cephelerinde lokal olarak kullanılan yalı baskıları ile tarihi İstanbul evlerinin modern bir üslupla yansıtılması hedeflenmiştir. Kenetli metal çatılar bu modern üslubu desteklemektedir. Her bir konağın kendine ait spor salonu ve saunası mevcuttur. Beş konaktan oluşan birinci kısmın ortasında her bloğun kullanımına uygun şekilde konumlandırılmış açık bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Üç konaktan oluşan ikinci kısım ise her bir konağa ait müstakil açık yüzme havuzu ve otopark olmak üzere kullanıcıların ihtiyacına göre özel olarak tasarlanmıştır.

READ MORE

Zeytinburnu Musa Özdemir Diş Polikliniği

Proje Yılı: 2018

Proje Alanı: 523 m2

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ve iki kattan oluşan, önceden bir eğitim kurumu tarafından kullanılan mekan sağlık yapılarına ilişkin imar yönetmeliğine uygun olarak yeniden tasarlandı. Açık ve yumuşak renkler kullanılarak tasarlanan klinikte lobi kısmı iddialı mermer  zemini ve dekoratif doğal taş kaplama duvarları ile dikkat çekiyor. iklimlendirmesinde VRF klima sistemi kullanılan klinikte özel tasarım engelli asansörü, jeneratör, mescit alanı gibi ihtiyaçlar çözümlendi.

READ MORE

Yeşilköy Kutlu Apartmanı – Kentsel Dönüşüm

Proje Yılı: 2017

Proje Alanı: 1800 m2

İstanbul, Bakırköy, Yeşilköy’de, bodrumlar dahil 6 kattan oluşan Kutlu apartmanı Gazi Evranos caddesi ile Hareket Ordusu caddesinin kesiştiği köşede yer almakta. Bir kentsel dönüşüm projesi olan Kutlu apartmanı, cephelerinde prekast cephe elemanları ve ahşap kompakt malzeme kullanılarak, çevreye uyumlu bir bina olması hedeflendi. Binanın proje ve müteahhitlik hizmetleri Yapı Mekan Mimarlık tarafından verilmiştir.

READ MORE

Kemerburgaz Hüseyin Şahin Camii

Proje Yılı: 2015

Proje Alanı: 2570 m2

İstanbul Kemerburgaz’da, özel dernek ve Vakıflar işbirliği ile Yapı Mekan mimarlık tarafından projelendirilen ve kontrollük hizmeti verilen kompleks, Selçuklu Türk İslam mimarisi tarzından esinlenerek modern mimarlık eseri olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Cami ve kuran kursu külliyesi olarak hayırsever işadamı Hüseyin Şahin tarafından yaptırılan kompleks aynı zamanda çevresiyle de uyum içerisinde. Keza iç tezyinatı ve süslemeleri de Selçuklu Türk motiflerinin izlerini taşıyor.

READ MORE

İKEV Vakıf ve Kültür Merkezi

Proje Yılı: 2015

Proje Alanı: 8300 m2

İstanbul Bakırköy’de iki bloktan oluşan İstanbul Karamanlılar Eğitim ve Kültür Vakfı’na ait vakıf ve kültür merkezi binası yer altında dört bodrum ve yer üstünde altı normal kat olmak üzere on kattan oluşmakta. Bina tamamen giydirme cephe tekniği ile giydirilmiş modern bir mimari kimlik taşımakta. Kıymetli bir muhitte olması hasebiyle masraftan kaçınmayarak yaklaşık onyedi metre derinlikte kazı ve hafriyat yapılmış ve zemin fore kazık sistemi ile güçlendirilmiştir.

 

READ MORE

Erenköy Tekin Apartmanı – Kentsel Dönüşüm

Proje Yılı: 2015

Proje Alan: 8183 m2

İstanbul Kadıköy Erenköy mahallesinde bulunan Tekin apartmanı bir kentsel dönüşüm projesidir. Toplam 44 daireden oluşan bina, eski haliyle 32 daire iken, yıkılarak 44 daire olarak yenilenmiştir. Binada zemin kat sosyal tesis alanı, iki adet bodrum katta kapalı otopark alanı olarak projelendirilerek birinci sınıf inşaat standartlarına göre inşa edilmiştir.

READ MORE

Bakırköy Armağan Apartmanı (Kentsel Dönüşüm Projesi)

Proje Yılı: 2016

Proje Alanı: 1987 m2

İstanbul, Bakırköy, Şükrançiftliği caddesinde, bodrumlar dahil 7 kattan ve 24 daireden oluşan bina, kapalı ve açık otoparklı olarak inşa edildi. Proje ve müteahhitlik hizmetleri Yapı Mekan Mimarlık tarafından verildi.

READ MORE

Fatih K.Mustafapaşa / Güllüköşk Apartmanı (Kentsel Dönüşüm Projesi)

Proje Yılı: 2015

Proje Alanı: 1833 m2

İstanbul, Fatih, Kocamustafapaşa’da bulunan Güllüköşk Apartmanı  kentsel dönüşüm projesi olarak yıkılıp, projelendirilerek tekrar inşa edilmiştir. Proje ve müteahhitlik hizmetleri Yapı Mekan Mimarlık tarafından verilmiştir. Dikkat çeken çatısı Fatih Belediyesi yönetmelik anlayışının bir tezahürüdür.

READ MORE

Silivri S. Arslan Malikaneleri

Proje Yılı: 2007

Proje Alanı: 1320 m2

İstanbul Silivri’de, Marmara denizi kenarında, bir müstakil, bir de ikiz, toplam üç adet malikaneden oluşan S. Arslan Malikaneleri Neoklasik tarzı ile dikkat çekiyor. Kapalı havuzu, cephe kaplaması ve süslemeleri binaların standardını yükseltiyor. Binaların proje ve uygulama hizmetleri Yapı Mekan Mimarlık tarafından verilmiştir.

READ MORE

Zeytinburnu Sahil Camii

Proje Yılı: 2004

Proje Alanı: 420 m2

İstanbul, Zeytinburnu’nda 11.000 m2’lik yeşil alandan oluşan bir arsanın içerisinde, minaresi dahil çelik konstrüksiyon taşıyıcı sistemle ve tamamen doğal taş kaplama olarak inşa edilen cami Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzının izlerini taşıyor. Klasik tarzdan esinlenerek modern üslupla inşa edilen cami, doğal taş, klasik çini ve ahşap işçiliği ile dikkat çekiyor. Keza iç tezyinatında mihrap, minber ve kürsüsünde kullanılan sedef kakma el işçiliği ayrı bir güzellikte. Tamamen klasik Türk çinisi ile kaplı olan iç duvarları, tarihi İstanbul cami ve saraylarındaki eşsiz çinileri hatırlatıyor. Caminin mimari, iç mimari projeleri ve uygulaması Yapı Mekan Mimarlık tarafından yapılmıştır.

READ MORE